poniedziałek, 11 lutego 2019

Portugalia - Fatima

Ostatni tydzień stycznia spędziłam w Portugalii.
TU pisałam już o Lizbonie, stolicy tego pięknego kraju.
Dzisiaj zapraszam Was na wycieczkę do Fatimy, miejsca kultu religijnego znanego na całym świecie.

Fatima

28.01.2019
Podróż autokarem z Lizbony zajęła nam półtorej godziny. Jadąc mogliśmy podziwiać wspaniałe krajobrazy i piękną tęczę w całej jej okazałości.


W Fatimie szybko rozlokowaliśmy się w hotelu Santo António de Pádua. Niewielki hotelik, ale czysty, elegancki z miłą obsługą - polecam.
Niestety styczeń w Portugalii jest miesiącem deszczowym, więc w Fatmie dołączył do nas deszczyk, na szczęście było ciepło.
Wieczorem wybraliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Najpierw odwiedziliśmy Bazylikę Różańcową, która wybudowana została w miejscu, gdzie 13 maja 1917 roku troje pastuszków: Hiacynta, Łucja i Franciszek, ujrzało potężną błyskawicę. Kiedy wystraszeni zebrali swoje stado owiec i zaczęli wracać do domu, ukazała im się Matka Boska.
W Bazylice Różańcowej spoczywają doczesne szczątki pastuszków.
Grób bł. Franciszka

Groby bł. Hiacynty i s. Łucji


W miejscu, gdzie dzieci ujrzały "Panią jaśniejszą niż słońce" stoi Kaplica Objawień.
Kolumna z figurą Matki Bożej Fatimskiej znajduje się tam, gdzie rósł dąb, nad którym dzieci widziały "Jasną Panią". Pięć z sześciu objawień miało miejsce właśnie tu.
W złotej koronie Matki Boskiej Fatimskiej, oprócz pereł i szlachetnych kamieni znajduje się kula, która 13 maja 1981 r. podczas zamachu w Rzymie przeszyła ciało Jana Pawła II.
W kaplicy wzięliśmy udział w dwóch mszach, jedna z nich odprawiona była po polsku, druga po portugalsku - ciekawe doświadczenie  🙂


Ponieważ nie udało mi się zrobić dobrego zdjęcia figury Matki Boskiej Fatimskiej, zapożyczyłam je ze strony, gdzie możecie poczytać więcej o tym miejscuKLIK

29.01.2019
Mimo deszczowej pogody wybraliśmy się do pobliskiej wioski Aljustrel, rodzinnej miejscowości pastuszków, którym objawiła się Matka Boża. Wioska ta znajduje się 2 kilometry od Sanktuarium. Można tu odwiedzić domy, w których mieszkały dzieci oraz maleńkie muzeum zorganizowane w domu matki chrzestnej Łucji - Marii Rosy. W ogrodzie należącym do rodziny Łucji znajduje się studnia Arneiro. Jest to miejsce drugiego objawienia Anioła. Tu też Hiacynta miała wizję Ojca Świętego, który płakał i modlił się na kolanach w wielkim domu. Obecnie, o tym co się zdarzyło przypominają rzeźby Anioła i pastuszków autorstwa Marii Irene Vilar. Dawny dom Marii Rosy - chrzestnej Łucji. Ekspozycja, ukazująca życie 
codzienne portugalskiej wsi w czasach objawieńStudnia Arneiro

Rondo Południowe w Fatimie - Pomnik poświęcony pastuszkom

Po południu odwiedziliśmy Bazylikę Trójcy Przenajświętszej znajdującą się naprzeciw Bazyliki Matki Bożej Różańcowej oraz Muzeum Sanktuarium Fatimskiego. Świątynię budowano w latach 2004-2017, w jej wnętrzu jest ponad 8 tys. miejsc siedzących. O jej budowie zdecydowano, ponieważ Fatimę odwiedza coraz większa liczba pielgrzymów z całego świata. Nad głównym wejściem do Bazyliki rozwieszone są anioły przypominające objawienia Anioła. W  prezbiterium zawieszono 7-metrowy krzyż. W ołtarzu wykonanym z wapiennego kamienia umieszczony jest fragment muru z grobu św. Piotra.

Jednym z akcentów inauguracji uroczystości 90. rocznicy objawień fatimskich było poświęcenie pomnika papieża Jana Pawła II. Pomnik przedstawia papieża w pozycji klęczącej, pokonującego ścieżkę pokutną. Autorem pomnika jest polski artysta, prof. Czesław Dźwigaj.

Na terenie Sanktuarium znajduje się gablota z fragmentem muru berlińskiego, którego upadek świadczy o tym, że przepowiednia dotycząca pokoju na świecie spełnia się.


W bliskim sąsiedztwie Sanktuarium znajduje się metalowe serce o wysokości 12 metrów. Jest to prezentem dla Franciszka, papieża o wielkim sercu, na obchody setnej rocznicy objawień, od mieszkańców sąsiedniego miasta Ourém. 


I jeszcze kilka zdjęć zrobionych na terenie Sanktuarium

Na zakończenie chciałabym pokazać jak wygląda tu przyroda w środku zimy. Kiedy u nas w styczniu pada śnieg, temperatura oscyluj w okolicy zera, a często poniżej, w Fatimie kwitną kwiaty, a na drzewach wiszą cytryny i mandarynki.

 Nie mam pojęcia co to za pięknie okwitnięte drzewo
edit: Dzięki podpowiedzi Łucji Marii wiem już, że jest to drzewo kameliowe  

 Zieleń i kwitnące nagietki

Rozmaryn

Środek zimy, a na klombie kwitną fiołki alpejskie 🙂

 Nie jestem pewna, ale jest to prawdopodobnie eukaliptus

Wiecznie zielony dąb korkowy

Portugalia słynie z produkcji korka oraz korkowych przedmiotów. W sklepach z pamiątkami, z tego ekologicznego, bardzo trwałego materiału można znaleźć wszystko: torebki, buty, portfele, podkładki, zakładki do książek, kartki pocztowe itp.


 Nie byłabym kobietą, gdybym nie kupiła sobie korkowej pamiątki w postaci torebki 🙂 Myślałam oczywiście o butach, a jakże, ale nie znalazłam odpowiednich 🙂 Kupiłam również podkładki łączące portugalskie tradycje w produkcji korka i płytek ceramicznych.


Wysłałam również z Fatimy korkową kartkę pocztową do naszej blogowej koleżanki, kolekcjonerki Beatki. Nie zrobiłam niestety zdjęcia, ale może Beatka pokaże kartkę na swoim blogu.

30.01.2019
W środę opuściliśmy Fatimę i autokarem przejechaliśmy do drugiego co do wielkości miasta Portugalii - Porto.

Na dzisiaj już kończę. Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was i udało się przekazać Wam trochę ciekawostek o tym fascynującym miejscu, a także zachęcić do odwiedzenia go.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam wkrótce na relację z Porto

                                                                                                    Alina

14 komentarzy:

 1. Alinko!
  Bardzo dziękuję za posty z Portugalii, sprawiły, że odświeżyły się moje wspomnienia. Portugalia słynie z korka. Jest mnóstwo z niego pocztówek, kalendarzy i innych pamiątek. Podziwiam przepiękne drzewo kameliowe. Pierwszy raz oglądam taki okaz.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się i dziękuję za podpowiedź. Szukałam, ale nie mogłam znaleźć. Teraz już wiem 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale tam pieknie :) dziękuje, ze się podzieliłas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, wspaniała wycieczka i relacja z Fatimy. Marzę by tam pojechać i zobaczyć to miejsce własnymi oczami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Seu post é muito bonito e tem fotos muito bonitas.
  Portugal é muito interessante e tenho muita vontade de conhecer .
  Como sou católica e também devota de NOssa Senhora , também tenho muita vontade de conhecer Fátima. Está em meus planos um dia ir até lá.
  !!
  grande abraço.
  bom fim de semana
  :o)

  OdpowiedzUsuń
 6. Alinko wspaniala relacja i foto-relacja. Piękne miejsce - Fatima.
  Przyznam szczerze, że jeszcze nie dotarliśmy tam, ale całe życie przed nami.
  Kiedyś na pewno się uda.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym zobaczyć te Miejsca. W mojej parafii jest silny kult MB Fatimskiej, który każdego miesiąca gromadzi ogromną liczbę wiernych na różańcu fatimskim, a w maju i październiku idziemy w procesji ulicami naszej wioski.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniała wycieczka pełna przeżyć i piękna fotorelacja.
  Miłego weekendu Alinko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuję za możliwość zwiedzania z Tobą, choćby wirtualnego:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Alinko gratuluję scapkowego upominku-niespodzianki w moim candy i w wolnej chwili poproszę o kontakt mailowy z adresikiem do wysyłki :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. W Fatimie jeszcze nie byłam, ale wszystko przede mną!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale pięknie! Nigdy nie byłam w Portugalii a dzięki Twojej fotorelacji zwiedziłam ją choć tak. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie byłam w Portugalii i pewnie nie będę- dlatego dziękuje za ta podróż, torebce i ja pewnie bym się nie oparła:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna podróż, wspomnienia pozostają a i pamiątki są rewelacyjne :)

  OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie i dziękuję za pozostawienie po sobie śladu w postaci komentarza, ponieważ dzięki nim wiem, że to co tworzę jest ważne nie tylko dla mnie :)
Pozdrawiam Alina