sobota, 4 kwietnia 2020

W cieniu murów wielkiego miasta

Zgorzelec - Görlitz, 04.04.2019
Dokładnie rok temu zrobiłam te zdjęcia. Do dziś czekały na publikację. Aż trudno uwierzyć, że minęło już tyle czasu, ale dzięki temu mogę zaprosić Was na wirtualny spacer. Sama też siedząc przed ekranem chętnie przypomnę sobie jak to było, gdy można było swobodnie spacerować i przekraczać granicę.
"W cieniu murów wielkiego miasta" - pod takim tytułem Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu przygotowało dwugodzinną wycieczkę z przewodnikiem. Bardzo lubię takie spotkania i biorę w nich udział w marę możliwości, ponieważ przybliżają mi one historię miasta w którym mieszkam.
Sam Zgorzelec jest bardzo ciekawym miastem. Właściwie jest to przedmieście niemieckiego miasta Görlitz, które zostało podzielne na dwie części po zakończeniu II wojny światowej, a Nysa Łużycka, stała się rzeką graniczną.
Wędrówkę rozpoczęliśmy od położonego 200 metrów od  mojego domu Kruczego Folwarku, zwanego również Dworem Scultetusa. Właśnie w tym domu 14 maja 1540 roku urodził się Bartłomiej Sculteteus, słynny kartograf, astronom, matematyk i w późniejszym czasie Burmistrz Görlitz. Bartłomiej był dobrym gospodarzem miasta, a do tego prowadził kronikę, która dziś jest cennym źródłem historycznej wiedzy.
W 1950 do Zgorzelca przyjechali greccy uchodźcy dla których w dawnym Dworze Scultetusa utworzono Dom Opieki Społecznej.

Nagrobek B. Scultetusa 1540-1614 umieszczony na terenie dawnego ogrodu 

Zabudowania Dworu Scultetusa
Panorama Görlitz - widok z ulicy Scultetusa

Widok na kościół farny pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła - widok z Mostu Staromiejskiego

Jest to największy, ewangelicko-augsburski, pięcionawowy, gotycki kościół halowy w Saksonii zbudowany w latach 1423-1497. Przy zachodnim portalu kościoła, pod tzw. Domem Piłata  rozpoczynana się Droga Krzyżowa. Biegnie ona przy sklepie Jesus Bӓckerei, przez Przedmieście Św. Mikołaja do Świętego Grobu. Tak jak w Jerozolimie, Droga Krzyżowa liczy około 1000 kroków.

Nysa Łużycka, widok na Przedmieście Nyskie leżące po polskiej stronie rzeki


                 Baszta Hother i fragment murów obronnych. Przez tę basztę wyprowadzano                       skazańców i kondukty żałobne udające się w kierunku cmentarza. W tle gmach dawnego więzienia

Dom kata, który wykonując usługi dla miasta nie mógł mieszkać o obrębie jego murów.                  Dom kata w Görlitz znajdował się tuż za Mroczną Bramą 

Mroczna brama, przez którą prowadziła droga na cmentarz 

                            Kościół św. Mikołaja. Obecnie mieści się tu wystawa poświęcona                                      dorobkowi słynnego filozofa Jacoba Böhme

                            Późnogotycki portal wykonany z piaskowca zdobię figury Św. Mikołaja                      i Św. Katarzyny. W środku scena ukrzyżowania Chrystusa

Płyty nagrobne umieszczone na fasadzie kościoła Św. Mikołaja Najstarszy cmentarz w Görlitz

Pierwsze wzmianki o cmentarzu sięgają 1305 r. Znajduje się się tu wiele zabytkowych budowli i grobów z minionych epok, począwszy od baroku, aż do klasycyzmu, romantyzmu i stylu historystycznego (nienaśladowanie stylistyki minionych epok). Spacerując po cmentarzu znajdziemy czas na chwilę zadumy i refleksji o kruchości i przemijalności ludzkiego życia.


W głębi grób Jacoba Bohme 

Jacob Böhme (1575-1624) - niemiecki mistyk, gnostyk i filozof religii, jako pierwszy piszący w języku niemieckim. Był mistrzem szewskim, praktycznie bez żadnego wykształcenia. Czytał biblię, dzieła Paracelsusa (lekarza i przyrodnika) oraz mistykę kabalistyczną (wg Wikipedii - mistyczno-filozoficzna nauka pochodzenia izraelickiego). Źródłem twórczości były jego wizje rzeczywistości duchowej. Wierzył, że dzięki nim jest w stanie lepiej zrozumieć związek między Bogiem i człowiekiem. Zakładał, że Bóg nie może istnieć bez posiadania w swej istocie przeciwieństwa dobra, którym jest zło. Prześladowany był przez władze duchowne i świeckie, otrzymał nawet zakaz dalszego pisania, do którego się nie zastosował.


Budynek administracji cmentarza

Krematorium


Piękną, wyścieloną żonkilami drogą udaliśmy się w kierunku repliki Grobu Chrystusowego. Niestety nie było czasu na zajrzenie do środka. Byłam tak kiedyś, ale niestety nie mam zdjęć. Obiecuję zajrzeć przy okazji i zrobić sesje fotograficzną.


Widoczna w oddali replika Grobu Chrystusowego jest świadectwem późnośredniowiecznej pobożności mieszkańców Görlitz i powstała dla tych, których nie stać było na podróż do Ziemi Świętej. Cały kompleks składa się z podwójnej kaplicy Świętego Krzyża, Domu Namaszczenia oraz Kaplicy Grobu Świętego i jest kopią najważniejszych części Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie. Koncepcję Świętego Grobu miasto zawdzięcza burmistrzowi Georgowi Emmerichowi, który w 1465 r., po powrocie  z pielgrzymki do Ziemi Świętej, ufundował Kaplicę Św. Krzyża, będącą początkiem kompleksu. Rozbudowa nastąpiła  w latach 1481-1504 


Przy Piekarni Jezusa znajduje się stacja Drogi Krzyżowej. Kiedy w Wielki Piątek, podczas tradycyjnej Drogi Krzyżowej procesja zatrzymuje się przy piekarni, piekarz częstuje wszystkich specjalnie pieczonym na tę okoliczność "Chlebem łzowym"


Wieża Mikołaja 

Jedna z czterech wież obronnych wchodzących w skład dawnych fortyfikacji miejskich w Görlitz.Plac Pocztowy

Plac pocztowy już po polskiej stronie. Zniszczone wojną budynki zostały rozebrany ze względu na bezpieczeństwo. Plac odbudowany w roku 2009 na podstawie zdjęć. Na placu pocztowym znajduje się replika słupa dystansowego poczty saskiej z roku 1725. Fragmenty oryginału znajdują się w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Słup informował podróżnych o odległościach do różnych miejscowości. Odległości zapisane były w milach saskich. Zgorzelecki słup znajdował się na trasie pocztowej Warszawa-Drezno.


I jeszcze odrobina ubiegłorocznej wiosny


Mam nadzieję, że niebawem będę mogła udać się na kolejny spacer, bo Görlitz jest bardzo ciekawym, pięknym i pełnym niespodzianek oraz legend miastem. Warto je odwiedzić! Serdecznie zapraszam!

Pozdrawiam, życzę miłego, słonecznego tygodnia i dużo zdrowia. Oby jak najszybciej udało się nam wrócić do normalności
                                                                          Alina 🙂

21 komentarzy:

 1. Byliśmy w Görlitz półtora roku temu. To był listopad i robiło się ciemno, ale miasto piękne. Zawsze mi żal tych miast podzielonych przez historię....

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne miateczko :) Slicznie tam jest, nie bylam jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za ciekawą wycieczkę. Piękne miasto, z bogatą i ciekawą historią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oo do takiej normalności to wszyscy marzymy... Bardzo legendarne miasto... Cmentarz powiem Ci mnie przeraził... Ogólnie dom kata....boziu...troszecze straszne... Ja bym miała ciarki, jakbym spacerowała tam u jeszcze z przewodnikiem jak opowiada więcej szczegółów to już wogole... Za to wiosna... Wybrnelas. Podobała mi się wycieczka... Te lany kwiatów mnie uspokoiły... DIekuje... Pozdrawiam. Również zdrowia życzę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za wirtualną wycieczką. Ode mnie spory kawałek więc raczej nie mam szans tam być ale nie wiadomo co jeszcze życie przyniesie więc nie mówię "nie" l;) Dużo zdrowia!!! :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za super wycieczkę!
  Zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich!

  OdpowiedzUsuń
 7. Super pomysł z organizowaniem wycieczek po swojej miejscowości. Sama chętnie wzięłabym w takiej udział :).

  Rzeczywiście miło wrócić do czasów, gdy chodzenie po dworze było wręcz zalecane, a nie zakazane...

  Wycieczka mi się spodobała choć tylko wirtualnie ;).

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki Twojej relacji dowiedziałam się ciekawych informacji o tym mieście. Zdjęcia śliczne:)

  OdpowiedzUsuń
 9. W Gorlitz byłam kiedys na OHP pracowalismy w zakładach produkujących części do aparatów fotograficznych. Ale to było wieki temu przeszło 30 lat wstecz. Miłej niedzieli Alinko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w Zgorzelcu i w Górlitz, piękne miasta,warto jednak sobie przypomniec jak to teraz wygląda.Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie byłam tam. Miałaś wspaniałą wycieczkę . Pozdrawiam cieplutko 💖

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za miły spacerek i trochę normalności niejako, bo wczułam się w klimat i historię tego pięknego miasta........no i nogi troszkę rozprostowałam....Pozdrawiam gorąco:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Hi Aline, I just stay at home and I can't go anywhere. I am glad you invite me to join in your virtual tour. Thank you so much!
  The city is wonderful, the buildings are awesome, and St Nicholas church is so impressive. There is no spooky things in cemetery, looks clean and green. All of your photos are beautiful.
  Greetings and be safe!

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękny spacer wirtualny i piękne zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie.:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ależ tam pięknie. Dziękuję za wspaniały spacer, Alinko.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 16. Nawet wirtualny spacer moze byc bardzo przyjemny

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie spacery po miejscach z tak bogatą historią :) dziękuję, że mogłam razem z Tobą odwiedzić Görlitz :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kilka lat temu byłam w Zgorzelcu. Mąż miał w tym mieście do załatwienia sprawy służbowe, a ja w oczekiwaniu na niego zwiedzałam oba przygraniczne miasta. Görlitz mnie urzekło. Szkoda, że czas miałam ograniczony, bo bardzo chętnie pospacerowałabym sobie dłużej urokliwymi uliczkami:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Evden eve nakliyat fiyatları Kayseri ve  firmaları için doğru adres, Kayseri asansörlü evden eve nakliyat ve taşıma uygun fiyat ile ev taşıma ve Kayseri evden eve nakliyat nakliyat olarak hizmet veriyoruz.

  Kayseri Evden Eve Nakliyat

  Kayseri parça eşya taşıma, eşya depolama, asansörlü nakliyat, uluslararası evden eve, şehiriçi ve şehirler arası taşımacılık hizmetleri veren şirketler bu platformda buluşuyor. Sizde yerinizi hemen alın. Buradaki nakliyat firmaları tavsiyeler ve şikayetleri görmek için tavsiye şikayet sayfamızı ziyaret ediniz.

  Kayseri Evden Eve Nakliyat Kayseri Nakliyat Kayseri Ve Türkiye Geneli Evden Eve Taşımacılık Hizmeti Vermekteyiz Kayseri Nakliyat Firması Olarak  Hesaplı Titiz Çalışmaktayız Siz Değerli Müşterilerimize Daha İyi Ve Daha Uygun

  OdpowiedzUsuń
 20. z wielką ciekawością poczytałam i pooglądałam, dziękuję za wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń

Witam serdecznie i dziękuję za pozostawienie po sobie śladu w postaci komentarza, ponieważ dzięki nim wiem, że to co tworzę jest ważne nie tylko dla mnie :)
Pozdrawiam Alina